EDI står for Electronic Data Interchange, og har vært i bruk siden sent på 1960-tallet. I sin enkleste form er EDI utveksling av et standardisert forretningsdokument i et elektronisk format.
Det er to nøkkelkomponenter i basis EDI:

Tradisjonell dokumentutveksling
Hva mener vi så med et forretningsdokument? Et forretningsdokument er en hvilken som helst form for kommunikasjon, ofte papirbasert, sent mellom to selskaper, som for eksempel:
EDI er egentlig et dataprosesseringskonsept som er uavhengig av protokoller eller overføringsmedia. EDI er en logisk videreføring av utviklingen innenfor normal elektronisk databehandling. EDI kan i dag enkelt utnyttes av alle handelspartnere over hele verden.
EDI erstatter ordinære dokumenter med maskinleste, elektronisk kodede dokumenter. Med EDI vil en datamaskin generere og sende en melding til en annen datamaskin som mottar og tolker denne meldingen uten noen form for manuell involvering. De største fordelene og besparelsene ved bruk av EDI er økt hastighet og presisjon på dokumentene, reduserte kostnader og økt fleksibilitet i interaksjon med kunde og/eller partner.
Tradesolution AS | Brynsveien 13, 0667 OSLO | Telefon +47 22 97 13 20 | Faks +47 22 97 13 47 | firmapost@tradesolution.no